جوانمردی میرزا رضای کرمانی شاگرد سید جمال

در آستانه مراسم پنجاهمین سال تاجگذاری ناصرالدین شاه (1275 خورشیدی) چهارمین شاه خاندان قاجار، ناصرالدین شاه هنگام زیارت در صحن شاه عبدالعظیم در شهر ری، به دست میرزا رضا کرمانی یکی از مریدان سیدجمال الدین اسد آبادی و به تحریک او توسط یک طپانچه کشته شد. طبق استناد بر تاریخ یکصد ساله ایران، دربازجویی ها یا استنطاقات انجام گرفته از ضارب (میرزا رضای کرمانی)، مطالبی در رابطه با یهودیان عنوان شده است که بی تردید می تواند نشانگر انسانیت و معرفت وی در رابطه با حمایت از حق و حقوق مظلومان و ستمدیدگان به ویژه اقلیت های دینی بوده باشد. در بخشی از اعترافات، میرزا رضای کرمانی گفته بود "من قبلاً وسیله بهتری داشتم که ناصرالدین شاه را بکشم بدون آنکه گرفتار شوم، بدین ترتیب که اطلاع یافتم که شاه به باغ یکی از اعیان برای گردش می رود پس خود را به باغ رسانده مخفی شدم، شاه آمد و کشتن او بسیار آسان و راه فرار برای من باز بود اما او را نکشتم، زیرا عده ای یهودی در آن روز (یکی از اعیاد کلیمیان) برای تفریح در آن باغ اقامت داشتند و اگر شاه کشته می شد و من فرار می کردم، خون را به گردن یهودیانی که در باغ حضور داشتند می انداختند به این دلیل من از انجام آن امر منصرف شدم."

/ 4 نظر / 79 بازدید
شاهین

با سلام. ای کاش ما هم دل و سخاوت میرزا را داشتیئ!.

حميد

باسلام ، اول اينكه ميرزارضاي كرماني كه بود ؟ از كجا آمد ومرام فكريش چه بود؟ دوم اگر جوانمرد بود حرم حضرت عبدالعظيم را به خون شاه آلوده نمي كرد و حرمت حرم را كه حكممسجد نيز را دارد رعايت مي كرد .چطور ايشان به يك مشت يهودي احترام مي گزارد ولي حرمت خانه خدا را نگه نمي دارد.به نظر مندر موردنسب ايشان و خط فكريش كه از كدام آبشخور سيراب مي شد بيشتر تحقيق فرماييد.

مطهر

با سلام و سپاس به خاطر نقل این واقعه تاریخی بسیار جالب

شروین

به نظر من باید در مورد رابطه سید جمال الدین افغانی ورابطه اون با اخوان المسلمین و سفارت انگلیس و امریکا تامل بیشتری نمود, شاید ریشه این به اصطلاح جوانمردی پدیدار شود.